Lyhyesti: Onko Krim jo menetetty?

Posted on Updated on

Krimin niemimaa on tänään jo käytännössä venäläisten hallussa. Venäläismieliset paikallisjoukot ovat vahvistaneet otettaan paitsi Krimillä myös Ukrainan venäläisenemmistöisillä alueilla, ja venäläisjoukkoja on siirtynyt Krimiin. Kaikki tämä ilman taisteluja, vaivihkaa, parissa päivässä. Nyt kysymys on alkaako Ukrainan hallitus ja armeija vastustaa tapahtunutta. Jos alkavat, syntyy sota, joka voi olla samankaltainen kuin Georgian sota. Nk itsehallintoalue Etelä-Ossetia halusi Venäjän syliin (jo pitkään), asiaa provosoitiin, Georgia provosoitui, tuli sota, Georgia toivoi länsimaiden lähtevän mukaan, mutta siihen ei menty, Georgia hävisi sodan ja käytännössä Etelä-Ossetian alueen.

Nyt kannattaisi EU:n ja Yhdysvaltojen ajaa malttia. Krim on ollut osa Ukrainaa 1954 lähtien, mutta on vahvasti venäläisenemmistöinen ja venäläismielinen. Venäjän liikehdinnän syynä ja motivaationa on Krimin (ja mahdollisesti Ukrainen muiden alueiden) venäläisten puolustaminen, mutta itsestäänselvästi myös sotilastukikohdan varmistaminen Sevastopolin satamissa Mustallemerelle. Krimin aluesta ja satamista on neuvoteltu aiemminkin, mutta nyt kun Ukrainan katuvallankumous toi valtaan Eurooppamieliset – ja Venäjä-kriittiset – tahot, Venäjä kenties päätti, että on aika toimia ja saada asia kuntoon kertarysäyksellä.

Toinen asia onkin, onko Ukrainan valtion muilla osilla syytä huoleen. Itä-Ukraina saattaa olla yhtä lailla Venäjän kiikarissa. Entäpä muut osat? Jossain on kuitenkin länsimaiden, EU:n ja Yhdysvaltojen pidettävä raja. Toivottavasti ei jouduta laulamaan laulua Natalia ja ”Silloin vapaa on taas Ukraina.”